Jak wybrać odpowiedni test statystyczny do analizy statystycznej danych?

21Od wczesnych czasów dziesiątych powstało wiele testów statystycznych. Tradycja analizy statystycznej danych jest bardzo długa. Czas rozwijania metod statystycznych trwa nadal i póki co nie zanosi się na to, aby opracowywanie nowych algorytmów statystycznych i metod obliczeniowych miało się zakończyć lub oznajmić, że już nie da sie lepiej poddawać danych analizie statystycznej. Jak wielkie te słowa by nie były to arsenał lub może bardziej repertuar analiz statystycznych jest bardzo wielki i szeroki. Załóżmy, że mamy do zweryfikowania hipotezę dotycząca tego, że w grupie pacjentów którym podano lek objawy choroby wieńcowej się zmniejszą. Mamy bardzo prosty schemat badaczy dwie grupy i jeden pomiar. I teraz tak. Jakiej analizy statystycznej uzyć aby móz zweryfikować wyniki takiego badania? Mądra głowa powie, że wystarczy analiza testem t studenta dla prób niezaleznych i po sprawie. Statystyka ta bez problemu rozstrzygnie o istotności różnic pomiędzy tymi grupami pod względem wyników badania. Analityk lub statystyka się zapyta raczej a co prócz tego jeszcze potrzeba?. Więc jeśli trzeba jakiegoś bardziej zaawansowanego podejścia to przecież można użyć statystycznej sieci neuronowej, albo analizy regresji logistycznej lub analizy dyskryminacyjnej. Wydaje się, że analiza dyskryminacyjna i sieć neuronowa będzie lepsza. Niemniej trzeba mierzyć siły na zamiary. Wykorzystanie tak zaawansowanych analiz statystycznych do tak trywialnych problemów jak zweryfikowanie istotności różnic pomiedzy grupami może być strzałem z armaty do wróbla. Niemniej czasem takie analizy są rozsądne. Mianowicie w przypadkach automatyzacji pewnych procesów. Bardzo dobrze znane algorytymy sieci neuronowych można wkomponowywać w procedury decyzyjne nawet do tak trywialnych i prostych problemow klasyfikacyjnych jak ocena przynależności do grupy na podstawie wyników medycznych.

Co do wyboru testu statystycznego trzeba się kierować celem tak naprawdę. Nikiedy można w artykule naukowym popisać, że znajomością procedur statystycznych i wyrafinowanyego modelowania danych. Czasem jednak wystarczy analizować statystyki prostymi i powszechnie znanymi metodami. Chodzi o to, że lepiej jak jesteśmy rozumiani niż podziwiani bo chyba o to chodzi w nauce i biznesie. Bezpośrednio z tym wiążą się metody analizy statystycznej. Jesli naszym audytorium są studenci lub magistranci to lepiej i mnie mieszać w głowie siecią neuronową, no chyba, że jest się w stanie im wytłumaczyć funkcjonowanie tej analizy statystycznej w mierę prosto i szybko. Odnosząc się do powyższego przykładu informacja o tym, że w grupie w której był podany lek były istotnie statystycznie lepsze wyniki niż w grupie w której leku nie podano. Informowanie studentów i magistrantów o tym, że sieć neuronowa wykazała osiemdziesięcio procentową poprawność kalsyfikacji do grup na podstawie danych wejściowych w sieć. Oczywiście podkreślając to, że sieć jest zbudowana z dwóch wartw wejściowych, które mają parzysta i nieparzystą liczbę neuronów z tego względu, że skracają one czas trwania epok pracy sieci. Seyyy what???? Niby sieć to tez analiza statystyczna, ale cała ta skomplikowana nomenklatura sprawa, że są one mniej przystepne dla średniego czytelnika. Sieci można wykorzystywać w moemncie kiedy audytorium jest na tym samym poziomie co naukowec hehe. Co by nie było im prościej tym lepiej.

Przed analizą statystyczną warto się zastanowić jak znaleźć kompromis między wartością informacyjną analizowanych i podsumowywanych danych, a ich skomplikowaniem.

Jeśli nie wiesz jak to zrobić to zwróć się o pomoc statytyczną do specjalistów w branży analiz statystycznych i pomocy naukowej w projektach wymagających obliczeń i ilościowego przerwarzania danych.

Metodolog.pl to firma analityczna zajmująca się od lat metodami statystycznymi w nauce i biznesie. Ze względu na wysoki profesjonalizm wykonywanych usług zachęcamy do zapoznania sie z ich ofertą.

Warto zgłosić się po wstępny kontakt lub porady statystycznego.