Czym jest chmura?

W branży IT ostatnimi czasy wykorzystuje się coraz częściej chmury obliczeniowe. Wielu użytkowników internetu przede wszystkim tych początkujących i niezaawansowanych nie wie, czym jest chmura obliczeniowa. Otóż chmura jest to pewien model dostarczania danych zewnętrznego nośnika usługodawcy, gdzie konkretne aplikacje zainstalowane są na serwerach tego usługodawcy. Chmura dla małej firmy jest bardzo zbliżona do wersji chmury dla Klientów indywidualnych.

Różnice chmury a serwerów dedykowanych

Różnica polega tutaj przede wszystkim na dostępie do konkretnych aplikacji i funkcje. W chmurze można pracować z wirtualnymi dyskami, czyli miejscami przechowywania danych, do których mamy dostęp wyłącznie online. Dla małej firmy ma wiele zalet z uwagi na fakt, że rozwiązania, które wykorzystywane są do składowania danych, jednocześnie też aplikacje nie muszą być własnością firmy i nie muszą być instalowane na jej serwerach bądź na urządzeniach końcowych. Wszystko instalowane jest w tym modelu w chmurze, a dostęp do konkretnego rodzaju plików odbywa się za pośrednictwem łącza internetowego.

Zalety chmury

Model ten jest nie tylko wyjątkowo komfortowym wykorzystaniem w przypadku zaawansowanych działań, ale też pozwala na znaczne oszczędzanie czasu w przypadku instalowania aplikacji o dużej wadze. Chmura dla małej firmy jest obecnie rozwiązaniem jednym z najpopularniejszych, jeżeli chodzi o optymalizację procesów IT. W większości przypadków chmury takie dostępne są w wielu różnych rodzajach, dlatego też zarządcy działu IT mogą dobrać taki rodzaj chmury, jaki będzie idealnie odpowiadał ich potrzebom.