Czym dokładnie jest cloud hosting?

Branża usług internetowych stale się rozwija. Obecnie coraz więcej osób tworzących strony internetowe decyduje się na wykupienie tzw. cloud hosting. Przyjrzyjmy się, czym dokładnie cechuje się ta usługa.

Cloud Hosting

Serwery stosujące usługę cloud hosting różnią się od tradycyjnego hostingu WWW tym, że oparte są o technologię chmury obliczeniowej. Dzięki zastosowaniu tej metody obciążenie na stronach klientów usługodawcy, w żaden sposób nie wpływa na szybkość działania strony reszty użytkowników. Strona na której występuje zwiększony ruch jest automatycznie przełączana na mniej obciążone serwer, bezobsługowo, w czasie rzeczywistym nie powodując przerw w działaniu strony. W praktyce zapewnia to bezawaryjność usługi nawet w przypadku ogromnych obciążeń. Jednocześnie konfiguracja takiego serwera nie różni się praktycznie niczym od ustawień zwykłych serwerów, więc bez problemu poradzi sobie z tym nawet osoba bez doświadczenia.

Cloud hosting pozwala na ograniczenie niepotrzebnych kosztów. Płacimy tylko i wyłącznie za zasoby, które wykorzystamy. Przykładowo, jeśli prowadzimy stronę z świątecznymi przepisami to duże odwiedziny mamy na niej zaledwie kilka razy w roku. Korzystając ze zwykłego hostingu, żeby strona działała nieprzerwanie, musimy się przygotować na duże obciążenie serwerów i wykupić odpowiednią ilość transferu. Przez pozostały fragment roku strona ma mało odwiedzin, więc zasoby się marnują, a i tak musimy za nie płacić. W przypadku hostingu w chmurze strona działa cały czas, skalując odpowiednio zapotrzebowanie na zasoby.